FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU TÂNĂR FRANCOFON AMIFRAN-EDIȚIA XXVI. XXVI-E FESTIVAL INTERNATIONAL DE THÉÂTRE JEUNES FRANCOPHONES AMIFRAN


Ne pare rău, înregistrarea s-a încheiat.

Programul ediției XXVI a Festivalului Internațional de Teatru Tânăr Francofon AMIFRAN. Spectacolele vor avea loc în Sala mare a Teatrului Clasic "Ioan Slavici" din Arad în perioada 20-25 octombrie 2018.


  • Data: 25/10/2018 08:00 PM
  • Locaţie: Teatrul Clasic "Ioan Slavici" (Hartă)
  • Mai multe informaţii: Sala mare

Descriere


Sâmbătă, 20 octombrie


Sosirea participanților

12.10-13.10 Prânzul

18.30-19.30 Cina

20.30 Spectacol de deschidere
"Chanselogues" de Roman Kisselev




Duminică, 21 octombrie


9-12 Turul ghidat al orașului

12.10-13.10 Prânzul

13.30 Deschiderea oficială a festivalului

14.00 MiniAmifran, Paltul Copiilor Arad
"Călătoriile minunate ale Prințesei Morgana" după Camelia Dargis

15.00 Liceul "Dimitrie Bolintineanu" București
"Țara lui Goufy" de Matei Vișniec

16.00 Liceul „Matias Lercha”, Brno, Republica Cehă
"Fereastra" de Emmanuel Roblès

17.00 Palatul copiilor din Târgu Jiu
"Ah! Aceste personaje din poveștile cu zâne!" de Maria Opriș

17.45-18.30
În spatele cortinei

18.30-19.30
Cina

20.00 Școala nr.35 Sofia, Bulgaria
"20 de minute cu un Înger" de Alexendre Vampilov

21.00 Liceul Național "Mihai Eminescu" Baia Mare
"A la carte" de Pierre Desproges & Dramatis Personae




Luni, 22 octombrie


9-12 Atelier

12.10-13.10 Prânzul

13.30-13.55
În spatele cortinei

14.00 Liceul Pedagogic "Regele Ferdinand” Sighetul Marmației
"Fiecare noapte a morții mele" de Patrick Mermaz

15.00 Liceul Național "Mihai Viteazul" Slobozia
"Pasărea colonel" de Hristo Boytchev

16.00 Liceul Teoretic "Octavian Goga" Huedin
"Conversații conjugale" după E.Ionesco, D.Sallenave, A.Jurcan și M.Gligan

17.00 Liceul Teoretic "Ovidiu" Constanța, Asociația "Amphithéâtre"
"Teatrul descompus" de Matei Vișniec

17.45-18.30
În spatele cortinei

18.30-19.30
Cina

20.00 Școala "Agora" din Greenfield Park, Québec, Canada
"Memoriile Mariei Dwyer" de André Arsenaul

21.00 "Incendiu la Teatrul din Arad"
un spectacol de Xavier Machault și Martin Debisschop




Marți, 23 octombrie


9-12 Atelier

12.10-13.10 Prânzul

13.30-13.55
În spatele cortinei

14.00 Liceul "Papiu Ilarian" Dej
"Războiul troian nu va avea loc" de Jean Giraudoux

15.00 Liceul "Leöwey Klàra" Pécs, Ungaria
"În afara zidurilor" - creație colectivă

16.00 Liceul Național "Mihai Eminescu" Iași
"Nimic în plus" după texte scrise de Matei Vișniec, Jacques Prévert, Xavier Durringer și Gelu Cecan

17.00 Școala nr. 490 Sankt Petersburg, Rusia
"Thanatos Palace Hotel" de André Maurois

17.45-18.30
În spatele cortinei

18.30-19.30
Cina

20.00 Liceul Național "Andrei Muresanu" Bistrița
"Pompa cu mere" de Toma și Toma

21.00 Școala "Jésus-Marie" din Beauceville Québec Canada
"Stelele negre" de Tonino Benacquista




Miercuri, 24 octombrie


9-10 Atelier

10-12 Spectacolul atelierelor

12.10-13.10
Prânzul

13.30-13.55
În spatele cortinei

14.00 Palatul copiilor Cluj-Napoca
"Ca săgețile vii" după Françoise du Chaxel

15.00 Liceul lingvistic "Archimede" Acireale, Catania, Italia
"În căutarea unui job" de Rosario Serraggi Sindone

16.00 Clubul Francez “Ça va” Moscova, Rusia
"Metrou, servici, somn" - creație colectivă

17.00
În spatele cortinei

18.30-19.30
Cina

20.00 Amifran Arad
"Moștenirea" de Ioan Peter




Joi, 25 octombrie


9-12 Promenada culturală

12.15-13.30 Prânzul

14.00-14.20
În spatele cortinei

14.30-16.15
Spectacol concurs dedicat lui
Edmond Rostand și textului său "Cyrano de Bergerac"

16.30-17.00
Surpriză

17.00-18.00
Închiderea festivalului

18.30-19.30
Cina

20.00-02.00
Petrecere de rămas bun
Discotecă, Șlagăre internaționale




Sunt prezente cu statut de "spectatori activi" și următoarele trupe:
Liceul de artă din Târgu Jiu, Liceul "Tudor Vladimirescu" din Târgu Jiu, Liceul Francez "Anna de Noailles" din Bucuresti, Liceul “Voltaire” din Craiova